Opis biljke
Crni bor – Pinus nigra Arnold je crnogorično stablo, naraste do 40 metara visine. Krošnja je u početku široko jajasta i zaobljena. U kasnijoj dobi postaje široka i vodoravnog vrha. Kora je debela do 10 cm, tamnosive boje, nepravilne ljuske, luči puno smole. Pupovi su okrugli i smolasti, veliki 1-2 cm. Iglice su tamnozelene, krute, ušiljenog vrha, dugačke 10-15 cm. Ostaju na stablu 4-5 godina. Cvijetovi su jednospolni, cvatu sredinom proljeća. Muški cvjetovi su dugi 1,5-2,5 cm, skupljeni su po 3-10 u žućkaste valjaste rese na osnovi ovogodišnjih grančica. Ženski cvjetovi su u crvenkastim češerima na kratkoj stapci na vrhu ovogodišnjih izboja. Zreli češeri su smeđi, manji i debeljuškasti dugi 4-8 cm, široki 2-4 cm. Na donjoj strani ljuske su čađavocrne. Dozrijevaju druge godine u rujnu i listopadu, a otvaraju se naredno proljeće kada se ljuske češera rašire i oslobode sjemenke. Sjemenke su žućkastobijele do sivosmeđe, duge 4-7 mm, široke oko 4 mm.
Rasprostranjenost
Raste na području južne Europe, sjevernozapadne Afrike i u Maloj Aziji. Raste na suhim, toplim, kamenjarskim zemljištima do 1600 m nadmorske visine. Često se sadi u gradskim parkovima. Podnosi sušu i nije zahtjevan. Otporan je na mraz, vjetar i gradsko onečišćenje.
Razmnožavanje
Razmnožava se sjemenkom koja lako klije ili u uzgoju vegetativno cijepljenjem. Brzo raste u mladosti i živi do oko 500 godina.
Ljekovitost
Mlade iglice bogate su vitaminom C i od njih možemo raditi čaj (uberu se, nasjeckaju i preliju kipućom vodom). Jestive su i sitne sjemenke, unutrašnji dio kore i prokuhani pupovi.
Kemijska svojstva
Zarezivanjem kore dobiva se terpentin, a njegovom destilacijom proizvodi se terpetinsko ulje. Ulje terpentina je dobro otapalo za mnoge smole, vosak, masti, kaučuk, sumpor i fosfor te se u velikoj mjeri koristi u proizvodnji laka, u uljanim bojama, itd.
Zaštita
Strogo zaštićena i ugrožena vrsta.
Sistematika
Carstvo: Plantae
Koljeno: Pinophyta
Razred: Pinopsida
Red: Pinales
Porodica: Pinaceae
Rod: Pinus
Vrsta: Pinus nigra
S. B., 6. d