Opis

Lipa je stablo visoko do 40 metara, pravilne široke krošnje, ima duboki korijenski sustav. Biljku oprašuju različiti kukci.

Razmnožavanje

Lipa se razmnožava sjemenkama i vegetativno, potrebno joj je vlažno i drenirano tlo. Najbolje je sadnice zasaditi na mjestima do kojih dopire izravna sunčeva svjetlost ili ona s djelomičnom sjenom.

Rasprostranjenost

Lipa najčešće raste u Europi i Sjevernoj Americi. U prirodi lipa je česta u listopadnim šumama, možemo je vidjeti u gradskim parkovima. Vrijeme cvjetanja je lipanj.

Kemijska svojstva

Cvjetovi lipe sadrže: askorbinsku kiselinu, minerale, saponine, flavonoide, polisaharide, tanine, aminokiseline, esencijalna ulja.

Ljekovitost

Od cvjetova lipe radi se čaj koji se može kombinirati u jednakom omjeru s kamilicom i bazgom, koji nam pomaže u snižavanju temperature zbog toga što potiče mokrenje i znojenje te tako pomaže u izbacivanju nakupljenih toksina. Pomaže također kod probave, nadutosti, proljeva, mučnine i povraćanja.

Zaštita

Lipu mogu napasti štetnici kao što su crveni pauk i lisne uši te gljivica Mycosphaerella. Mjera zaštite je iznošenje otpalog zaraženog lišća i njegovo uništavanje (spaljivanje) te kemijska zaštita.

Sistematika

Carstvo: Biljke (Plantae)

Koljeno: Kritosjemenjače ( Magnoliophyta)

Razred: Dvosupnice ( Magnoliopsida)

Red: Sljezolike ( Malvales)

Porodica: Lipovke ( Tiliaceae)

Rod: Lipe (Tilia)

Vrsta: Tilia L.

M. K., 6. d