Opis biljke

Stablo je visoko do 30 metara, u promjeru može biti do 2 metra. Ima široku i rijetku krošnju. Dok je biljka mlada, kora je siva i glatka, starenjem dobiva uzdužne brazde. Listovi su sjajno zelene boje. Korijen je dobro razvijen s dubokom centralnom žilom.

Način razmnožavanja

Orah ima jednospolne i jednodomne cvjetove (muške i ženske). Najčešće se razmnožava sjemenkama i cijepljenjem. Muški cvjetovi su u obliku zelenkastih resa (cvat), a ženski cvjetovi su pojedinačni ili u manjim skupinama. Plod je okruglasti promjera 4 – 5,5 cm s glatkim zelenim ovojem.

Rasprostranjenost

Biljka je rasprostranjena na području Balkanskog poluotoka, Male Azije, Irana, Afganistana, sjeverne Indije, Kine Koreje i Japana. Orah možemo naći u šikarama te mješovitim listopadnim šumama. U Hrvatskoj je najviše raširen na brežuljcima Hrvatskog Zagorja, na području Požege, Koprivnice, Bjelovara, Daruvara, Kutine, Siska, Jastrebarskog i Ozlja. U istočnoj Slavoniji raste u okolici Vukovara i Iloka te u Baranji. U primorju ga možemo pronaći u Istri i Dalmaciji u području oko Splita i Zadra.

Orah može doživjeti starost i do 300 godina.

Kemijska svojstva

Orah sadrži oko 15 % bjelančevina, 14 % ugljikohidrata te 65 % masnoća, uglavnom nezasićenih. Najzastupljeniji minerali u orahu su bakar, mangan, fosfor, magnezij, cink, željezo i kalcij.

Orah je bogat vitaminom E te omega-3 masnim kiselinama koje povoljno djeluju na krvne žile i poboljšavaju pamćenje.

Ljekovitost

Od orahova lišća mogu se pripremiti sirupi, ekstrakti i sl. Eterično ulje iz listova sprječava rast gljivica.

Zaštita

Najčešće stablo napada nametnik tzv. orahova muha. Tu su i još neke bolesti poput pjegavosti lišća i gljivični rak. Kao zaštita se preporučuje jesensko prskanje. Važno je također uklanjanje zaraženih grana i bolesnog lišća.

Sistematika

Carstvo: Plantae

Koljeno: Magnoliophyta

Razred: Magnoliopsida

Red: Fagales

Porodica: Juglandaceae

Rod: Juglans

Vrsta: Juglans regia

M. G., 6. d